bc6e3a_d86dc21e5ed7c5382dd9bfd4f72aebc2W tym miejscu chciałbym się z Wami podzielić przemyśleniami na temat tego jak rozumiem, albo jak staram się zrozumieć osteopatię. Medycyna osteopatyczna dla wielu osób jest swego rodzaju enigmą, dla tych nieco bardziej świadomych pewną gałęzią medycyny manualnej, a dla mnie jest odbiciem ludzkiego życia pojmowanego przez pryzmat zdrowia i choroby.

Mój serdeczny przyjaciel rozbawił mnie niegdyś cytatem, że pytanie lekarza co sądzi o osteopatii jest jak pytanie szatana co sądzi o chrześcijaństwie. Trudno się z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę fakt, iż fizjoterapia w Polsce mimo wysokiej klasy specjalistów jest wciąż profesją niszową, o niewielkiej świadomości społecznej. Nie mówiąc już o osteopatii, którą większość ludzi w najlepszym wypadku skojarzy z leczeniem osteoporozy.

Często dostaje pytania czym jest osteopatia i z przykrością muszę przyznać, że nie wiem. Nie znam definicji, która w sposób wymierny i całościowy oddaje znaczenie tej nauki. To w osteopatii lubię najbardziej, że każdy może ją interpretować na swój własny, odmienny sposób. Nie ma granicy określającej, że ‚odtąd dotąd mówimy o osteopatii, a tutaj to już nie jest osteopatia’.

W moim odczuciu osteopatia jest systemem postrzegania człowieka w aspekcie biopsychospołecznym, opartym na mocnych fundamentach, które zaszczepił jej twórca Andrew Taylor Still. Nie ma tu redukcjonizmu i rozkładania na pojedyncze elementy. Ciało stanowi jedność, a każda zmiana w obrębie jakiejś struktury lub funkcji dotyczy całego organizmu jako nierozłącznej całości. Mimo, że przez lata swojego istnienia osteopatia mocno ewoluowała, to zasady i idee wciąż pozostają te same, a co najważniejsze nadal są one aktualne. Pokuszę się o stwierdzenie, że A. T. Still stworzył w pewnym sensie ‚machinę’, która jest uniwersalna i ponadczasowa.

Osteopatia nauczyła mnie z czym mam do czynienia w procesie terapeutycznym. No własnie, nie ‚z czym’, a ‚z kim’! Dziś nie odbieram pacjentów jako rwy kulszowej, dyskopatii czy łokcia tenisisty. To tylko pięknie brzmiące, puste slogany, które określają specyficzne symptomy, a rzadko kiedy tłumaczą mechanizmy prowadzące do ich powstania. Osteopatia dała mi możliwość globalnego postrzegania i pokazała że nie ma testu ortopedycznego, który zastąpiłby wnikliwą obserwację pacjenta i analizę jego reakcji na poszczególne bodźce tj. dotyk, temperatura, stres, zmęczenie itd.

Wszystko czego potrzebujesz by zacząć przygodę z osteopatią to wiedza anatomiczna, znajomość fizjologicznych mechanizmów zachodzących w naszym organizmie, otwarty umysł i nieodparta chęć zrozumienia ‚jak to wszystko działa?’. W połączeniu z jedynym w swoim rodzaju narzędziem – w postaci naszych dłoni – które poprzez nieograniczoną adaptację bywa niezastąpione, możesz stworzyć prosty i wartościowy system pracy z pacjentem.

Osteopatia opiera się o kilka kluczowych zasad, które na koniec postaram się przybliżyć.

Po pierwsze: CZŁOWIEK JAKO JEDNOŚĆ

Po drugie: STRUKTURA I FUNKCJA

Po trzecie: SIŁY SAMOUZDRAWIAJĄCE

Po czwarte: UKRWIENIE JAKO NAJWAŻNIEJSZY CZYNNIK

Po piąte: PACJENT, NIE CHOROBA

W myśl owych zasad stworzono modele terapeutyczne, które mimo, że są ściśle definiowane to nigdy w terapii nie mogą istnieć osobno. Dobra, przemyślana terapia zawsze przenika wszystkie modele odnosząc się do globalnej ewaluacji pacjenta.

Model biomechaniczny

Model krążeniowo-oddechowy

Model neurologiczny

Model metaboliczno-energetyczny

Model behawioralny

Śledząc moją stronę na pewno niejednokrotnie zostaniesz zaskoczony tym jak osteopatia interpretuje pewne zjawiska. W żadnym wypadku nie twierdzę, że jest to jedyna właściwa interpretacja, ale do mnie bardzo mocno przemawia. Jeżeli napotkane tutaj treści są w Twoim odczuciu ciekawe podziel się moją stroną i kolejnymi postami ze swoją rodziną, znajomymi, tak, żebym ich też miał szanse zaskoczyć.

OSTEOPATA STOI TWARDO NA ZIEMI, OBSERWUJE PRAWA I JAKO INŻYNIER LUDZKICH CIAŁ WPROWADZA JE W ŻYCIE W CELU PRZYWRÓCENIA ZDROWIA

Andrew Taylor Still

Więcej na temat Osteopatii przeczytasz na stronie:

Akademii Osteopatii

AO_logotyp kopia_1